Trifolium medium (Köse yonca)

derleyen:

Tanımı

20 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde yükselici ve dik, zikzaklı ve seyrek tüylüdür. Taç çok simetrili, mor, 12 ila 20 mm uzunluğundadır. Çanak beş lobludur. 10 adet ercik ve tek karpel görülür. Çiçeklenme uzun saplı ve yoğun küresel biçimlidir. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Yaprak ayası üç yaprakçıklı, bunlar mızraksı eliptik, düz ya da hafifçe tırtıklı kenarlıdır. Kulakçık şeritsi mızraksı ve uzun uçludur. Trifolium pratense‘ye benzer ancak yaprakları daha dardır ve beyaz leke görülmez. Ayrıca kulakçık dardır ve ucu kıllı değildir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çayır, çalılıklar ve orman açıklıklarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde köse yonca ve ortaboy üçgül adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince ortada anlamına gelir. Epitet, genellikle cins içinde bir türün boy olarak ortalarda olduğunu vurgular.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Sefa Kara avatarı
    Sefa Kara

    Trifolium medium (Köse yonca) yenilebilirmi ? Pratense ile farkı (edible) yenilebilir açıdan nedir. ? https://kocaelibitkileri.com/trifolium-pratense/
    Bazı yabancı sitelerde Medium’un zehirli veya yenilemez olduğu belirtiliyor.

Görüşünüzü Yazın