Trifolium glomeratum (Topuz yonca)

derleyen:

Tanımı

10 ila 35 cm büyüyebilir. Yapraklar uzun saplı ya da sapsızdır. 1,2 cm uzunluğundadır. Bunlar üç yaprakçıklı, ters mızraksı ila ters yumurtamsı arası, kenarları tırtıklı ve tüysüzdür. Kulakçık yumurtamsıdır. Merkezdeki yaprakçığın sapı uzundur. Çiçek kurulu sapsız, 0,8 ila 1 cm uzunluğunda, top biçiminde ve 15 ila 30 arası sayıda pembe çiçek barındırır. Çanak 10 damarlı, dişler üçgensi yumurtamsı ve kıvrıktır. Taç pembe renkli ve 5 mm uzunluğunda ve çanağı aşar durumdadır. Kısa sürede işgalci bir tür haline gelebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar, dere kenarları ve kayalık bölgelerde görülür. İzmit ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde topuz yonca adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince toplanmış anlamına gelir. Türün meyve zamanı çiçek kuruluna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Trifolium cum glomerulis, ad caulinum nodos rotundis”tir.

Fotoğrafları