Trifolium campestre (Kır tirfili)

Tanımı

10 ila 30 cm büyüyebilir. Çiçek başları silindirik ya da küresel olup 20 ila 40 arası çiçek taşır. Bu çiçekler zamanla kahverengiye döner. Meyve tek tohumludur. Yapraklar almaşlı dizilişli ve üç dikdörtgensi ya da eliptik yaprakçıklıdır. Yaprakçıklar 4 ila 10 mm uzunluğundadır. Gövde yükselici ya da yatıktır. Sap, çanaktan daha kısadır. Çanak tüysüz ya da nadiren hafifçe tüylüdür. Taç 5 ila 7 mm uzunluğundadır, bayrakçık kıvrık değildir. Hayvan yemi olarak kullanılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çayırlar, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının çoğunlukla üç yaprakçıklı olmasına işaret eder. Tür adı Latince düzlük anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde kır tirfili adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Yorumlar

 1. Mustafa Keskin avatarı
  Mustafa Keskin

  https://kocaelibitkileri.com/trifolium-campestre/#jp-carousel-12847
  Bu linkteki örnek Trifolium campestre subsp. lagrangei var. lagrangei taksonudur.

 2. Mustafa Keskin avatarı
  Mustafa Keskin

  https://kocaelibitkileri.com/trifolium-campestre/#jp-carousel-11823
  Bu linkteki örnek Trifolium campestre subsp. campestre var.subsessile taksonudur. Diğer tüm resimler Trifolium campestre subsp. campstre var. campestre taksonudur

 3. Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim sayın Hocam, düzeltmeleri yapacağım.

Görüşünüzü Yazın