Buradasınız: Ana sayfa » Trifolium campestre subsp. lagrangei

Trifolium campestre subsp. lagrangei

Fotoğraf

Bakımı

Trifolium campestre subsp. lagrangei tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Trifolium campestre subsp. lagrangei açık orman, çayır ve tarlalarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lagrange’s clover; Kır üçgülü.

Etimoloji

Cins adı Latince üç yapraklı; tür adı Latince tarlada; alttür adı ise A. Lagrange’a anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Fabales
Familya:
Cins: Trifolium
Görüldüğü Yer: Bayındırlık Kalıcı Konutları

Tanım

Türkiye Bitkileri Listesi 489. 2012.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

Trifolium campestre subsp. lagrangei 10 ila 30 cm. büyüyebilir. Çiçek başları silindirik ya da küresel olup 20 ila 40 arası çiçek taşır. Bu çiçekler zamanla kahverengiye döner. Meyve tek tohumludur. Yapraklar alternat ve trifoliat, üç oblong ya da eliptik yaprakçıklıdır. Yaprakçıklar 4 ila 10 mm. uzunluğundadır. Stem yükselici ya da yatıktır. Pedisel, kaliks’ten daha kısadır. Kaliks tüysüz ya da nadiren hafifçe tüylüdür. Korolla 5 ila 7 mm. uzunluğundadır, standart kıvrık değildir. Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Ascending or prostrate annual, 10-30 cm. Leaflets 0,8-1,6 cm, rhombic to obovate, the terminal one stalked. Inflorescence 0,8-1,3 cm wide, globose, many-flowered. Flowers pale to bright yellow, rarely purple; pedicels shorter than the calyx, soon deflexing. Calyx glabrous or rarely slightly hairy, 1,5-2,0 mm. Corolla 5-7 mm, standard not folded. Fl. 2-4(-9). Fields, waste places etc., s.l.-2200 m. III:404.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Yorum yazın