Tragus racemosus (Kızıl kirpikotu)

derleyen:

Tanımı

10 ila 30 cm uzayabilir. Gövde küme halinde, genellikle tabanda dallı ve dirseksi, tüysüz, tabanda yeşil ve boğumlarda mor bezelidir. Yaprak kılıfı çizgili ve tüysüzdür. Dil 0,5 ila 1,3 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası mızraksı, 1 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 0,2 ila 0,4 cm genişliğinde, sipsivri, tüysüz, yeşil ve mor bezelidir. Bileşik salkım 2 ila 11 cm uzunluğunda, 7 ila 13 mm genişliğindedir. Dallar tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Afrika, Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Step, deniz kenarı ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kızıl kirpikotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca keçi anlamına gelir. Beri taraftan kelime kulağın ortasındaki çıkıntının da adıdır. Başakların dil benzeri çıkıntılarına işaret eder. Trajedi kelimesi de bu kökten gelmektedir ve satirlerle (yarı keçi yarı insan yaratık) ilgili tiyatro oyununun adıdır. Tür adı Latince küme halinde anlamına gelir. Türün küme halinde görülmesine işaret eder.

Fotoğrafları