Tragopogon (Yemlik)

Özet

Tragopogon (Yemlik) bazı türleri binlerce yıldır tüketilen ve bazı türleri de günümüzde süs bitkisi olarak yetiştirilen bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Tragopogon (Yemlik) 50 ila 150 cm büyüyebilen, kazık köklü ve tek, iki ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövde genellikle tek adet, dik, dallı ya da dalsızdır. Yapraklar tabanda ve gövdede ve sapsızdır. Yaprak ayası basit, kenarları düz, şeritsi ila mızraksıdır. Çiçek başları uzun çiçek sapı üzerinde tektir. İnvolukrum çansı ve çoğunlukla 10 ila 20 mm çapındadır. Filariler tek sıra halinde 8 ila 12 adet, şeritsi-mızraksı, üçgensi ya da şeritsi, uzunlukları eşit, kenarları beyaz ve uçları sivridir.

Çiçek tablası dışbükey, pürüzsüz ve çıplaktır. Çiçekçikler 50 ila 180 adet olup taç sarı ya da mor renklidir. Kapçık koyu ila açık kahverengi, samansı ya da beyazımsı renkli, mekiksi ila silindirik, genellikle gagalı ve 5 ila 10 adet kabarık çizgilidir. Sorguç kalıcı ve 1 sıra halinde 12 ila 20 adet, kahverengimsi ila beyazımsı tüylüdür. Bazı türleri yaygın biçimde sebze olarak tüketilir. Cins Kuzey Afrika ve Avrasya’ya özgüdür ancak günümüzde Amerika, Afrika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca keçi sakalı anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin uzun sorguç tüylerine işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler