İçeriğe geç

Tragopogon dubius (Yemlik)

Yemlik


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Yemlik › Yemlik

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’dan batı Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir. Günümüzde Amerika kıtasına da yayılmıştır.

Genel bilgiler

Normalde 60 cm büyüyebilir ancak bir metreye kadar uzadığı da görülür. Sarı çiçekler 4 ila 6 cm çapındadır. Tomurcuklar mavi ile yeşil arası renkte, uzun ve koniktir. Çiçekler sabah erken saatlerde açar ve öğleye doğru kapanır. Tohum başları hindiba türlerine benzer ancak belirgin biçimde daha büyüktür. Çiçek, dilsi çiçeklerden daha uzun olan, yeşil ve genellikle 13 adet bırahte tarafından çevrilidir. Tohumlar 2 ila 4 cm uzunluğunda ve 8 mg ağırlığındadır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar baharda doğrudan dışarı ekilebilir. Gövdede sütsü bir özsu vardır.

Gözlem

Çalılıklar, tarlalar ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yemlik, At yemliği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

400-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “keçi sakalı” anlamına gelir. Uzun sorguç tüylerine işaret eder. Tür adı Latince “şüpheli” anlamına gelir. Türün, Tragopogon pratensis ile yakınlığına işaret eder.

Yenilebilir bitki

Kökü çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tadının istiridyeye benzediği söylenir. Taban yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları

Literatür

Fl. Carniol., ed. 2. 2: 95. 1772. Scop.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version