Tradescantia virginiana (Karasevda)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Tradescantia virginiana (Karasevda) ilimizde genelde bahçe sınırlarına dikilen ve bahar sonundan yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Commelinales

Telgrafçiçeği takımı

Commelinaceae

Telgrafçiçeğigiller

Tradescantia

Telgrafçiçeği

Tanımı

Tradescantia virginiana (Karasevda) dik ya da yükselici ve nadiren boğumlardan köklenici çok yıllık bir bitkidir. Kök 2 ila 4 mm genişliğinde ve etlidir. Gövdeler 5 ila 35 cm uzunluğundadır. Yapraklar sarmal biçimde dizili ve sapsız, yaprak ayası şeritsi mızraksı, 13 ila 37 cm uzunluğunda, 0,4 ila 2,5 cm genişliğinde, ucu sipsivri ve çıplak ya da zaman zaman kısa havlıdır. Çiçek kurulu uçta ya da nadiren koltuklardadır. Çiçekler belirgin biçimde saplı, çiçek sapı 1,2 ila 3,5 cm uzunluğunda ve salgısız seyrek tüylüdür. Çanak yapraklar şişkin, 7 ila 16 mm uzunluğunda ve salgısız seyrek tüylüdür. Taç yapraklar belirgin, mavi ila mor ya da zaman zaman gül renkli, genişçe yumurtamsı ve 1,2 ila 2 cm çapındadır. Ercikler serbesttir. İplikçikler sakallıdır. Kapsül 4 ila 7 mm uzunluğundadır. Tohum 2 ila 3 m uzunluğundadır. Bitki normalde nemli toprağı tercih eder ancak kuru bahçe topraklarında da yaşayabilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman kuşaklarında yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler ve yol kenarlarında görülen bitki umumiyetle mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde örümcek zambak, mavi çiçekli telgraf çiçeği ve karasevda çiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1570 – 16 Nisan 1638 tarihleri arasında yaşamış İngiliz doğa bilimci John Tradescant’e adanmıştır. Tür adı Latince Virginia, ABD anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Virginia” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Sürgünler ve çiçekler salatalara eklenir.

Tıp

Kökleri müshil etkilidir. Böbrek ve mide rahatsızlıkları ile kadın şikayetlerinin tedavisinde de çay olarak tüketilir. Yaprakları lapa halinde böcek ısırıklarına uygulanır.

Fotoğrafları