Tradescantia pallida (Mor telgraf çiçeği)

Tanımı

Her dem yeşildir. Gövde morumsu menekşe bezelidir. Yapraklar sarmal biçimde dizili, uzunlamasına, mızraksı dikdörtgensi ila dikdörtgensi eliptik, 7 ila 15 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 3 cm genişliğinde, mor ila kırmızı lekeli mat yeşil renkli ve sivri uçludur. Çiçekler çok kısa saplı, üç taç yapraklı, beyaz, pembe ya da kırmızı renklidir. Çiçek sapı 4 ila 9 mm uzunluğundadır. Kapsül 3,5 mm uzunluğunda ve çıplaktır. Tohumlar 3 mm uzunluğundadır. Donlarda üst kısımları ölür ancak kök canlı kalır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman kuşaklarında doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler ve yol kenarlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. 100 ila 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde mor telgraf çiçeği ve karasevda çiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1570 – 16 Nisan 1638 tarihleri arasında yaşamış İngiliz doğa bilimci John Tradescant’e adanmıştır. Tür adı Latince solgun anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “leaves oblong, 8 to 10 cm long, rough shape above, pale and somewhat glaucous on both surfaces” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları