Trachycarpus fortunei

Yelpaze palmiyesi

Bakımı

Trachycarpus fortunei çok yıllık bir ağaçtır. Nemli ya da kuru ve geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Trachycarpus fortunei yol kenarında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Chinese windmill palm, Chusan palm, Yelpaze palmiyesi.

Etimoloji

Cins adı Yunanca sert meyveli (Meyvelerin düzensiz biçimlerine işaret eder); tür adı ise Latince Robert Fortune‘a (16 Eylül 1812 – 13 Nisan 1880, İskoç bitki bilimci. Türü 1849 yılında Chusan’dan Kew’e getirmiştir) anlamına gelir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Genç yaprak sürgünleri ile çiçekler pişirilerek tüketilebilir. Çiçekler ve tohumlar büzücü ve hemostatiktir. Kök ve meyvesi kaynatılarak doğum kontrol hapı olarak kullanılır. İpeksi tüylerinin külleri hemostatiktir. Kaynar su ile karıştırılarak hemopiroz, burun kanaması, hematemez, dışkıda kan, metroraji, bel soğukluğu ve diğer zührevi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots | Commelinids
Ordo: Arecales
Familia: Arecaceae
Subfamilia: Coryphoideae
Tribus: Trachycarpeae
Genus: Trachycarpus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Bulletin de la Société Botanique de France 8: 429. 1861. (Hook.) H. Wendl.

Fotoğrafları

Yapısı

Trachycarpus fortunei 12 ila 20 metre büyüyebilir. Gövde tektir. Gövde 15 ila 30 cm çapa ulaşabilir. Yapraklar uzun saplı, 1,5 ila 2 metre uzunluğundadır. Yaprakçıklar 1 metreye kadar uzayabilir. Erkek çiçekler sarı, dişi çiçekler yeşilimsi ve 2 ila 4 mm çapındadır. Çiçek kurulu 1 metreye erişebilir. Meyve sarı ila mavi, böbrek biçiminde ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında çiçek açar.

Flora of Turkey

Monoecious trees. Stem to 12 m, scarred, with blackish brown matted fibres at petiolar bases. Petioles to 50 cm, not spinose but obscurely denticulate scabrid. Lamina glabrous, divided almost to base or at least halfway into linear segments 1,75-2,5 cm broad, dark green, glaucous beneath. Inflorescence paniculate, spikes pubescent, spathes several. Flowers subsessile, yellow, fragrant, very rarely hermaphrodite. Petals ovate orbicular, stamens included; filaments linear subulate. Ovary hirsute villous, styles thick. Fruit oblong ovoid, bluish black. Cultivated as ornamental. VIII:41.

Yorum yazın