İçeriğe geç

Trachycarpus fortunei (Yelpaze palmiyesi)

Yelpaze palmiyesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Palmiye takımı › Palmiyegiller › Yelpazepalmiyesi › Yelpaze palmiyesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Çin, Japonya, Hindistan ve Myanmar’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi olarak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

12 ila 20 metre büyüyebilir. Gövde tektir ve 15 ila 30 cm çapa ulaşabilir. Yapraklar uzun saplı ve 1,5 ila 2 metre uzunluğundadır. Erkek çiçekler sarı, dişi çiçekler yeşilimsidir. Çiçek kurulu 1 metreye ulaşabilir. Meyve mavi ila sarı renkli ve böbrek biçimindedir.

Gözlem

İl genelinde peyzajlara dikilmiş örnekleri gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yelpaze palmiyesi .

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sert meyveli” anlamına gelir. Meyvelerin düzensiz biçimlerine işaret eder. Tür adı Latince “Robert Fortune‘a” anlamına gelir. 16 Eylül 1812 – 13 Nisan 1880 tarihleri arasında yaşamış İskoç bitki bilimci. Türü 1849 yılında Chusan’dan Kew’e getirmiştir.

Mutfak

Genç yaprak sürgünleri ile çiçekler pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Çiçekler ve tohumlar büzücü ve hemostatiktir. Kök ve meyvesi kaynatılarak doğum kontrol hapı olarak kullanılır. İpeksi tüylerinin külleri hemostatiktir. Kaynar su ile karıştırılarak kanlı tükürme, burun kanaması, kan kusma, dışkıda kan, adet dışı kanama, bel soğukluğu ve diğer zührevi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Bulletin de la Société Botanique de France 8: 429. 1861. (Hook.) H.Wendl.

Bir Yorum Yazın