Trachelospermum jasminoides (Yıldız yasemin)

Tanımı

3 metre büyüyebilen her dem yeşil bir çalıdır. Nemli toprakta kaldıklarında yeni kökler oluştururlar, destek bulduklarında ise ona sarılırlar. Genç sürgünler başlangıçta havlı iken zamanla çıplak olurlar. Yapraklar karşılıklı dizilişli, oval ila mızraksı, 2 ila 10 cm uzunluğunda, 1 ila 4,5 cm genişliğinde, düz kenarlı ve sipsivri uçludur. Koyu yeşil renkli yapraklar güz aylarında bronz rengine döner. Çiçekler kokulu, beyaz renkli, 1 ila 2 cm çapında ve taç yaprak benzeri beş lobludur. Çanak yapraklar dar, pürüzsüz, geriye kıvrık olup taç tüpünden daha kısadır. Beş adet ercik görülür. Meyve ince, 10 ila 25 cm uzunluğunda, 3 ila 10 mm genişliğinde ve çok tohumludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ılıman iklimlerde yaygın olarak yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, duvar ve çitlerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yıldız yasemin adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca dağ geçidi tohumu anlamına gelir. Cinsin tohum yapısına işaret eder. Tohumlar uca doğru daralır ve sorguçla sona ererler. Tür adı Antik Yunanca Jasminum gibi anlamına gelir. Hem genel görünüm hem de koku olarak Jasminum (yasemin) cinsinin andırır.

Tıp

Yapraklar onarıcı ve toniktir. Çiçekli gövdeler analjezik, antibakteriyel, romatizma tedavi edici, spazm çözücü, temizleyici, adet akışı teşvik edici, ateş düşürücü, çözücü, tonik ve damar genişleticidir. Boğaz ağrısı ve apse tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Çiçeklerinden değerli bir parfüm elde edilir.

Fotoğrafları