İçeriğe geç

Torminalis glaberrima (Pitlicen)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Pitlicen › Pitlicen

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Bazı kaynaklarda Sorbus torminalis adı ile geçmektedir. 15 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde 1,3 metre çapına ulaşabilir. Yapraklar 3 ila 5 lobludur. Yeşil meyveler olgunlaştıklarında kahverengiye döner. Gövde pürüzsüz ve grimsi, pul puldur. Yapraklar 6 ila 14 cm uzunluk ve genişliğinde, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda saplı, iki tarafı da koyu yeşil renkli, 5 ila 9 arası keskin loblu, kenarları ince tırtıklıdır. Genç bireylerin yapraklarının alt yüzeyinde küçük tüyler görülür, ancak yaşlandıklarında iki yüzey de parlak ve pürüzsüz olur. Yapraklar sonbaharda sarı ile kırmızı kahverengi tonlarına döner. Çiçekler 10 ila 15 mm çapında, beş çanak yapraklı, 20 krem beyazı ercikli ve erseliktir. Meyve küresel ile oval arası, 10 ila 15 mm çapındadır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Akçaağaç yapraklı üvez ve Pitlicen adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Plinius: Torminalis” olarak bilinir ve sadece tıbbi amaçlarla kullanılır. Yaprakları çınar yaprağına benzer ve meyveleri küçüktür.

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Meyvelerin ilk donlara kadar ağaçta bırakılması ve sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Meyveler C vitamini bakımından zengindir.

Tohumlarında hidrojen siyanür olduğu rapor edilmiştir. Bu küçük miktarda solunum ve sindirim sistemlerine iyi gelse aşırı miktarda alınması ölüme neden olabilir. Geleneksel olarak kolik tedavisinde kullanılır. Antiromatizmal ve hipoglisemiktir.

Doğan, Hüseyin (2022). Torminalis glaberrima (Pitlicen) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/torminalis-glaberrima/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın