Torminalis glaberrima (Pitlicen)


Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Rosaceae

Gülgiller


Torminalis

Pitlicen

Pitlicen

Torminalis glaberrima

Torminalis glaberrima (Pitlicen) hakkında genel bilgiler.

Bazı kaynaklarda Sorbus torminalis adı ile geçmektedir. 15 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde 1,3 metre çapına ulaşabilir. Yapraklar 3 ila 5 lobludur. Yeşil meyveler olgunlaştıklarında kahverengiye döner. Gövde pürüzsüz ve grimsi, pul puldur. Yapraklar 6 ila 14 cm uzunluk ve genişliğinde, 2,5 ila 5 cm uzunluğunda saplı, iki tarafı da koyu yeşil renkli, 5 ila 9 arası keskin loblu, kenarları ince tırtıklıdır. Genç bireylerin yapraklarının alt yüzeyinde küçük tüyler görülür, ancak yaşlandıklarında iki yüzey de parlak ve pürüzsüz olur. Yapraklar sonbaharda sarı ile kırmızı kahverengi tonlarına döner. Çiçekler 10 ila 15 mm çapında, beş çanak yapraklı, 20 krem beyazı ercikli ve erseliktir. Meyve küresel ile oval arası, 10 ila 15 mm çapındadır. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır.

Cins adı Latince sancı anlamına gelir. Cinsin geleneksel olarak kolik tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince tüysüz anlamına gelir.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Ormanlık alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde akçaağaç yapraklı üvez ve pitlicen adları ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Rakım

300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Gıda

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilir. Meyvelerin ilk donlara kadar ağaçta bırakılması ve sonra tüketilmesi tavsiye edilir. Meyveler C vitamini bakımından zengindir.

Tarih

Plinius: Torminalis” olarak bilinir ve sadece tıbbi amaçlarla kullanılır. Yaprakları çınar yaprağına benzer ve meyveleri küçüktür.

Tıp

Tohumlarında hidrojen siyanür olduğu rapor edilmiştir. Bu küçük miktarda solunum ve sindirim sistemlerine iyi gelse aşırı miktarda alınması ölüme neden olabilir. Geleneksel olarak kolik tedavisinde kullanılır. Antiromatizmal ve hipoglisemiktir.