Torilis nodosa (Boncuklu dercikotu)

Tanımı

7 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde genellikle yatık ve tüylüdür. Yapraklar almaşlı dizilişli, pürüzsüz kenarlı birkaç çift mızraksı ya da şeritsi yaprakçığa bölünür. Çiçek kurulu yoğun bileşik şemsiye halindedir ve kollar 3 ila 5 arası sayıda ve çok kısadır. Çiçekler beş taç yapraklıdır ve bunların boyları eşit değildir, pembe ya da kırmızımsı lekeler barındırırlar. Meyve yeşilimsi ya da kırmızımsı, 3 mm uzunluğundadır ve uzun dikenlerle kaplıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak dünyanın başka bölgelerine de yayılmıştır. [Harita, Sinonimler] Çalılık, deniz kenarı ve yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde boncuklu dercikotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Michel Adanson genellikle hiçbir anlamı olmayan kelimelerden cins adı oluşturmayı tercih etmiştir. Adanson’un özgün tanımında da isim tercihi ile ilgili herhangi bir ayrıntı mevcut değildir. Bununla birlikte Antik Yunanca torus, delici, delen gibi anlamlara sahiptir. Meyvedeki dikensi yapılara işaret ediliyor olması muhtemeldir. Tür adı Latince budaklı anlamına gelir. Epitet bitkilerin gövde ya da köklerinin cins içinde ayırt edici biçimde budaklı olmaları durumunda kullanılır. İkili adlandırma öncesi adı “Caucalis nodosa, echinato semine”dir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın