İçeriğe geç

Torilis japonica (Uzun dercikotu)

Uzun dercikotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Dercikotu › Uzun dercikotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımküre boyunca yayılış gösterir. Güçlü bir istilacıdır.

Genel bilgiler

5 ila 90 cm. büyüyebilir. Gövde sert, tüylü, en azından tabanda kırmızımsı morumsu ve diktir. Taç tek simetrili, beyaz ila açık kırmızımsı ve 5 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar derince çentiklidir. Çanak yapraklar hayli küçüktür. Beş adet ercik görülür. Çiçek kurulu bileşik şemsiye halinde ve 5 ila 8 arası kolludur. Yaprak ayası üçgensi, 1 ila 3 teleksi, terminal yaprakçık uzun ve gittikçe incelme eğilimindedir. Yaprakçıklar lobludur. Bırahte 4 ila 6 arası sayıdadır. Çiçekler beyaz renklidir. Meyve neredeyse küresel, kavisli dikenli, 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Tohumları dikenli yapısı nedeniyle insanların giysilerine yapışarak dağılır ve bu nedenle bazı dillerde “fakirin sineği” olarak bilinir.

Gözlem

Çayırlar ve yamaçlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Uzun dercikotu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ekim ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Michel Adanson genellikle hiçbir anlamı olmayan kelimelerden cins adı oluşturmayı tercih etmiştir. Adanson’un özgün tanımında da isim tercihi ile ilgili herhangi bir ayrıntı mevcut değildir. Bununla birlikte Antik Yunanca “torus” delici, delen gibi anlamlara sahiptir. Meyvedeki dikensi yapılara işaret ediliyor olması muhtemeldir. Tür adı Latince “Japonya” anlamına gelir. Bitki, epitetinin aksine, sadece Japonya’da değil, kuzey yarımkürenin büyük bölümünde yayılış gösterir.

Mutfak

Yapraklar pişirilerek, kök çiğ olarak tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Hemoroit, spazm, uterus tümörleri, ateş ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Tohumlar parazit düşürücü, mantar önleyici, antiviral, balgam söktürücü ve toniktir. Kökün suyu hazımsızlık tedavisinde kullanılır.

Literatür

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 4: 219. 1830. (Houtt.) DC.

Bir Yorum Yazın