Tordylium apulum (Kafkalida)

Tanımı

10 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde diktir, tabana doğru yumuşak tüylerle dallanmıştır, geriye kalan bölüm boyunca dağınık tüyler görülür. Yapraklar yumuşak tüylü ve teleksi, alt yapraklar tırtıklı bölümlerde oval, üst yapraklar şeritsi bölümlere sahiptir. Alt yapraklar 1 ila 2 çift yaprakçıkla teleksidir. Çiçek kurulu 2 ila 8 kolludur. Küçük şemsiyelerde 10 ila 15 arası çiçek bulunur. Dış çiçeklerin bir adet büyük, eşit iki derin loblu beyaz taç yaprağı vardır. Bırahte ve ikincil bırahte şeritsi sivri uçlu ve dağınık tüylüdür. Taban yaprakları saplı ve 3 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz renklidir. Meyve dairesel ve düz, genellikle 5 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir ancak günümüzde birçok bölgeye yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık alanlar, tarlalar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde küçük geyikotu ve kafkalida adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca dönen torna anlamına gelir. Meyvelerin yuvarlak biçimlerine ve kenarlarının oyuk olmasına işaret eder. Tür adı Latince Apulia, İtalya anlamına gelir. Carl Linnaeus’un özgün tanımında dağılımı “Habitat in Italiae, Apuliae incultis” olarak belirtilir. Bitki için kullanılan kafkalida Yunanca orijinlidir.

Gıda

Yaprakları yenilebilir. Taze olarak salatalara eklenir.

Tıp

Geleneksel olarak saç dökülmesine karşı kullanılır. Balgam söktürücü ve menstrüel döngüyü hızlandırıcı etkisi vardır.

Fotoğrafları