Tolpis umbellata (Koru kıskısı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Tolpis umbellata (Koru kıskısı) genellikle kumlu arazilerde görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tolpis

Hoşkıskı

Tanımı

Türkçe kaynaklarda Tolpis umbellata (Koru kıskısı) Tolpis barbata‘nın sinonimi olarak verilmektedir. Genellikle 3 ila 80 cm büyüyebilen iki ya da çok yıllık bir bitkidir. Havlı ila seyrek ülgerlidir. Taban yaprakları mızraksı ila dikdörtgensi ters yumurtamsı, dişli ya da lobludur. Gövde yaprakları genellikle şeritsi, kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek sapı çiçek başı altında kalınlaşır, uzun ve dar yayılıcı brahteler taşır, bunlar filariler ile karışır ve onları da aşar. Çiçek başları bir ya da birkaç adet, 1 ila 3 cm genişliğinde, filariler şeritsi mızraksı, omurgalı; dıştakiler yayılıcı, içtekiler ise diktir. Çiçekler sarı renklidir ancak zaman zaman içtekiler morumsu kahverengi olur. Kapçık 1 ila 2 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kumlu topraklar, tarlalar ve orman açıklıklarında görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda Derince ve Gebze ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde koru kıskısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, Michel Adanson tarafından literatüre dahil edilmiştir. Adanson, anlamı olmayan kelimelerden cins adı oluşturması ile bilinen bir bilim insanıdır. Öte yandan tolype kelimesi Antik Yunanca yün yumağı anlamına gelir. Bu durumda bitkilerin tohum dağıtırken küme halinde duran sorguçlarına işaret ediliyor olabilir. Tür adı Latince şemsiye biçiminde anlamına gelir ve türün çiçek durumunun yapısına işaret eder. Bu bir bitkibilim terimidir ve gövdenin ucundaki tek noktadan çıkan uzunlukları eşit ya da farklı sapların ucunda çiçeklerin bulunması anlamına gelmektedir.

Fotoğrafları