Tolpis barbata (Koru kıskısı)

derleyen:

cins:

Tanımı

3 ila 80 cm büyüyebilir. Havlı ila seyrek ülgerlidir. Taban yaprakları mızraksı ila dikdörtgensi ters yumurtamsı, dişli ya da lobludur. Gövde yaprakları genellikle şeritsi, kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek sapı çiçek başı altında kalınlaşır, uzun ve dar yayılıcı brahteler taşır, bunlar filariler ile karışır ve onları da aşar. Çiçek başları bir ya da birkaç adet, 1 ila 3 cm genişliğinde, filariler şeritsi mızraksı, omurgalı; dıştakiler yayılıcı, içtekiler ise diktir. Çiçekler sarı renklidir ancak zaman zaman içtekiler morumsu kahverengi olur. Kapçık 1 ila 2 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kumlu topraklar, tarlalar ve orman açıklıklarında görülür. Derince ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde koru kıskısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, Michel Adanson tarafından literatüre dahil edilmiştir. Adanson, anlamı olmayan kelimelerden cins adı oluşturması ile bilinen bir bilim insanıdır. Öte yandan tolype kelimesi Antik Yunanca yün yumağı anlamına gelir. Bu durumda bitkilerin tohum dağıtırken küme halinde duran sorguçlarına işaret ediliyor olabilir. Tür adı Latince sakallı anlamına gelir. Türün çanak yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Hieracium calyce barbato”dur.

Fotoğrafları