İçeriğe geç

Tilia platyphyllos (Yaz ıhlamuru)

Yaz ıhlamuru


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiNeofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Ebegümeci takımı › Ebegümecigiller › Ihlamur › Yaz ıhlamuru

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi olarak yaygın biçimde dikilmektedir.

Genel bilgiler

40 metre büyüyebilir. Çap kubbemsidir. Genç gövdeler kırmızımsı kahverengi iken zamanla koyu griye döner ve çatlaklar belirir. Sürgünler kırmızımsı kahverengidir ve havlıdır. Yapraklar basit ve almaşlı dizilişlidir. Yapraklar 6 ila 9 cm uzunluğundadır. Bunlar yumurtamsı ila yüreksi ve orta ila koyu yeşil renklidir. Yaprak kenarları keskin biçimde testere dişli ve tabanı yüreksidir. Yaprak sapı havlı ve 3 ila 4 cm uzunluğundadır. Bunlar güz aylarında sarı renge dönerler. Çiçekler küçük, kokulu, sarımsı beyaz renkli ve 3 ila 4 arası sayıda kümeler halindedir. Kapsül yuvarlak, kaba tüylü ve krem renklidir.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yaz ıhlamuru.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Ihlamur türlerini tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki ıhlamur kelimesi Antik Yunanca orijinlidir. Tür adı Latince “geniş yapraklı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Mutfak

Genç yaprakları taze olarak tüketilebilir. Bunlar ayrıca salatalara da eklenir. Çiçek ve erken dönemdeki meyveleri ezilerek çikolata ikamesi olarak kullanılır. Çiçeklerinden çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Çiçekleri demlenerek soğuk algınlığı ve terleme tedavisinde kullanılır. Çayı spazm çözücü, terletici, balgam söktürücü, müshil ve yatıştırıcıdır. Bu çay ayrıca hazımsızlık, yüksek tansiyon, arter sertleşmesi, histeri, kusma ve çarpıntı vakalarında etkilidir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Flora Carniolica, Editio Secunda 1: 373–374. 1771[1772]. Scop.

Bir Yorum Yazın