Site icon Kocaeli Bitkileri

Tilia dasystyla subsp. caucasica (Felamur)

Tilia dasystyla subsp. caucasica

Tilia dasystyla subsp. caucasica; 26/06/2023; Servetiye; 1000 m.; kayalık. © Hüseyin Doğan

Tanımı

40 metre büyüyebilir ve 2 metre çapa ulaşabilir. Genç dallar parlak ve tüysüzdür. Yapraklar genişçe yumurtamsı, 5 ila 10 cm uzunluğunda ve 4 ila 11 cm genişliğinde, tepede sipsivri, testere kenarlı kılçıklı tırtıklı, alt yüzeyi açık yeşil renkli, iki yüzeyi de tüysüz, sap 3 ila 4 cm uzunluğunda ve tüysüzdür. Salkım 2 ila 3 arası çiçek barındırır. Bırahte tüysüzdür. Meyve 7 ila 9 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Ormanlık alanlar, çalılıklar ve yol kenarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kafkas ıhlamuru, felamur, kırmızı ıhlamur, fambur, felenbur, filanbur, ilamur, illamur, süğnük, sügillük, süğünük, süngüllük, süülük ve süynük adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Ihlamur türlerini tanımlamak için kullanılan Antik Yunanca orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki ıhlamur kelimesi Antik Yunanca orijinlidir. Tür adı Latince tüylü boyuncuk anlamına gelir. Alttür adı ise Latince Kafkasya anlamına gelir ve alttürün yayılış bölgesine işaret eder.

Bilgi

Ağaç oymacılığında ve küçük eşya yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Exit mobile version