İçeriğe geç

Thymus thracicus (Trakya kekiği)

Trakya kekiği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kekik › Trakya kekiği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Thymus praecox‘a benzer ancak gövdeler yaygın olarak 12 cm büyüyebilir ve gövde yaprakları (taban demetlerinin küçük yaprakları hariç) aşağı yukarı eşit boyda, 8 ila 13 mm uzunluğunda ve 2 ila 3 mm genişliğinde, mızraksı ila ters mızraksı, yaygın olarak genişliklerinin 4 ila 5 katı uzunluktadır. Yağ noktaları seyrek ve genellikle kırmızımsıdır. Yanal damarlar çok belirgin değildir. İkincil bırahte genelikle 1,5 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Çanak 4,5 ila 5,5 mm uzunluğunda, tüp dudaklardan daha kısadır. Üst dudak alt dişlerden daha uzun, üst dişler 1,2 ila 1,8 mm uzunluğunda, kılçıklı ve kirpiklidir. Taç 6 ila 7,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Yamaçlarda görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Trakya kekiği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “cesaret” anlamına gelir. Bitkileri koklayanlara güç ve cesaret verdiğine yönelik inanışa işaret eder. Antik Yunanda sporcular müsabakalardan önce vücutlarına kekik yağı sürerdi. Günümüzde buna benzer olarak Edirne’de yağlı güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Diğer bir görüşe göre Antik Yunanca “tütsülemek” anlamına gelir. Bitkiler Antik Yunanda kurban merasimleri esnasında yakılırdı. Tür adı Latince “Trakya” anlamına gelir. Türün dağılım alanına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Oesterr. Bot. Z. 42: 16 1892. Velen.

Bir Yorum Yazın