Thymus longicaulis (Aş kekiği)

derleyen:

cins:
Tanımı

Thymus praecox’a benzer ancak gövdeler yaygın olarak 10 cm büyüyebilir ve gövde yaprakları (taban fasiküllerinin küçük yaprakları hariç) aşağı yukarı eşit boyda, 5,5 ila 13,5 mm uzunluğunda ve 1,2 ila 3,4 mm genişliğinde, şeritsi mızraksı ila ters mızraksı ya da eliptik mızraksı, yaygın olarak genişliklerinin 3 ila 5 katı uzunluktadır. Yağ noktaları çok sayıda ve genellikle kırmızıdır. Yanal damarlar belirgin ya da belirgin değildir. İkincil bırahte genellikle 1 ila 2 mm uzunluğunda ve saptan daha kısadır. Çanak 2,5 ila 4 mm uzunluğunda, tüp dudaklardan daha kısa ya da zaman zaman eşittir. Üst dudak alt dişlere eşit uzunlukta ya da hafifçe daha uzundur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Çalılık, kayalık alanlar ve ormanlarda alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde aş kekiği adı ile bilinmektedir.

Gıda

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca cesaret anlamına gelir. Bitkileri koklayanlara güç ve cesaret verdiğine yönelik inanışa işaret eder. Antik Yunanda sporcular müsabakalardan önce vücutlarına kekik yağı sürerdi. Günümüzde buna benzer olarak Edirne’de yağlı güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Diğer bir görüşe göre Antik Yunanca tütsülemek anlamına gelir. Bitkiler Antik Yunanda kurban merasimleri esnasında yakılırdı. Tür adı Latince uzun gövde anlamına gelir. Türün çiçek taşıyan gövdelerinin ayırt edici uzunluğuna işaret eder.

Tıp

Üst bölümleri karın ağrısı ve diyabet vakalarında kullanılır. Kanser, egzama, öksürük ve astım vakalarında kullanılır. Hypericum perforatum ve Thymus longicaulis üst bölümleri kaynatıldığında ya da demlendiğinde karınla ilgili bozukluklarda etkilidir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.