İçeriğe geç

Thymus longicaulis (Aş kekiği)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kekik › Aş kekiği

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Thymus praecox’a benzer ancak gövdeler yaygın olarak 10 cm büyüyebilir ve gövde yaprakları (taban fasiküllerinin küçük yaprakları hariç) aşağı yukarı eşit boyda, 5,5 ila 13,5 mm uzunluğunda ve 1,2 ila 3,4 mm genişliğinde, şeritsi mızraksı ila ters mızraksı ya da eliptik mızraksı, yaygın olarak genişliklerinin 3 ila 5 katı uzunluktadır. Yağ noktaları çok sayıda ve genellikle kırmızıdır. Yanal damarlar belirgin ya da belirgin değildir. İkincil bırahte genellikle 1 ila 2 mm uzunluğunda ve saptan daha kısadır. Çanak 2,5 ila 4 mm uzunluğunda, tüp dudaklardan daha kısa ya da zaman zaman eşittir. Üst dudak alt dişlere eşit uzunlukta ya da hafifçe daha uzundur.

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, kayalık alanlar ve ormanlarda alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Aş kekiği adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır.

Üst bölümleri karın ağrısı ve diyabet vakalarında kullanılır. Kanser, egzama, öksürük ve astım vakalarında kullanılır. Hypericum perforatum ve Thymus longicaulis üst bölümleri kaynatıldığında ya da demlendiğinde karınla ilgili bozukluklarda etkilidir.

Doğan, Hüseyin (2022). Thymus longicaulis (Aş kekiği) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/thymus-longicaulis/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın