İçeriğe geç

Thymus longicaulis subsp. chaubardii (Dağ kekiği)

Dağ kekiği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kekik › Dağ kekiği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Thymus praecox’a benzer ancak gövdeler yaygın olarak 10 cm büyüyebilir ve gövde yaprakları (taban fasiküllerinin küçük yaprakları hariç) aşağı yukarı eşit boyda, 5,5 ila 13,5 mm uzunluğunda ve 1,2 ila 3,4 mm genişliğinde, şeritsi mızraksı ila ters mızraksı ya da eliptik mızraksı, yaygın olarak genişliklerinin 3 ila 5 katı uzunluktadır. Yağ noktaları çok sayıda ve genellikle kırmızıdır. Yanal damarlar belirgin ya da belirgin değildir. İkincil bırahte genellikle 1 ila 2 mm uzunluğunda ve saptan daha kısadır. Çanak 2,5 ila 4 mm uzunluğunda, tüp dudaklardan daha kısa ya da zaman zaman eşittir. Üst dudak alt dişlere eşit uzunlukta ya da hafifçe daha uzundur. Yapraklar genellikle 2 ila 3,3 mm genişliğinde, mızraksı, genellikle sivri uçlu, sıklıkla derimsi ve belirgin yanal damarlı, çanak yeşilimsi ya da nadiren morumsu, üst dudak alt dişle aynı uzunlukta ya da daha uzun, üst diş sıklıkla sivri, taç soluk renklidir.

Gözlem

Çalılık, kayalık alanlar ve ormanlarda alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dağ kekiği.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “cesaret” anlamına gelir. Bitkileri koklayanlara güç ve cesaret verdiğine yönelik inanışa işaret eder. Antik Yunanda sporcular müsabakalardan önce vücutlarına kekik yağı sürerdi. Günümüzde buna benzer olarak Edirne’de yağlı güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Diğer bir görüşe göre Antik Yunanca “tütsülemek” anlamına gelir. Bitkiler Antik Yunanda kurban merasimleri esnasında yakılırdı. Tür adı Latince “uzun gövde” anlamına gelir. Türün çiçek taşıyan gövdelerinin ayırt edici uzunluğuna işaret eder. Alttür adı Latince “Louis Athanase Chaubard‘a” anlamına gelir. 18 Mart 1781 – 13 Ocak 1854 tarihleri arasında yaşamış Fransız doğa bilimcidir.

Mutfak

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Üst bölümleri karın ağrısı ve diyabet vakalarında kullanılır. Kanser, egzama, öksürük ve astım vakalarında kullanılır. Hypericum perforatum ve Thymus longicaulis üst bölümleri kaynatıldığında ya da demlendiğinde karınla ilgili bozukluklarda etkilidir.

Fotoğrafları

Literatür

Annales Botanici Fennici 17: 323. 1980. (Rchb. f.) Jalas

Bir Yorum Yazın