Buradasınız: Ana sayfa » Thymus longicaulis subsp. chaubardii

Thymus longicaulis subsp. chaubardii

Dağ kekiği

Bakımı

Thymus longicaulis subsp. chaubardii çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Thymus longicaulis subsp. chaubardii açık ormankayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Mediterranean creeping thyme; Dağ kekiği.

Etimoloji

Cins adı Latince kekik (Tam anlamıyla cesaret demektir, bitkiyi koklayanlara güç ve cesaret verdiğine yönelik inanışa atfen); tür adı Latince uzun stem; alttür adı ise Louis Athanase Chaubard‘a (18 Mart 1781 – 13 Ocak 1854, Fransız bitki bilimci) anlamına gelir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. (1) Üst bölümleri karın ağrısı ve diyabet vakalarında kullanılır. Kanser, egzama, öksürük ve astım vakalarında kullanılır. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç. Hypericum perforatum ve Thymus longicaulis subsp. chaubardii üst bölümleri kaynatıldığında ya da demlendiğinde karınla ilgili bozukluklarda etkilidir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Nepetoideae
Tribus: Mentheae
Subtribus: Menthinae
Genus: Thymus
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Annales Botanici Fennici 17: 323. 1980. (Rchb.f.Jalas.

Fotoğrafları

Yapısı

Thymus longicaulis subsp. chaubardii, Thymus praecox’a benzer ancak stem’ler yaygın olarak 10 cm. büyüyebilir ve stem yaprakları (taban fasiküllerinin küçük yaprakları hariç) aşağı yukarı eşit boyda, 5,5 ila 13,5 mm. uzunluğunda ve 1,2 ila 3,4 mm. genişliğinde, linear lanseolat ila oblanseolat ya da eliptik lanseolat, yaygın olarak genişliklerinin 3 ila 5 katı uzunluktadır. Yağ noktaları çok sayıda ve genellikle kırmızıdır. Yanal damarlar belirgin ya da belirgin değildir. Brahteol genelikle 1 ila 2 mm. uzunluğunda ve pedisel’den daha kısadır. Kaliks 2,5 ila 4 mm. uzunluğunda, tüp dudaklardan daha kısa ya da zaman zaman eşittir. Üst dudak alt dişlere eşit uzunlukta ya da hafifçe daha uzundur. MayısHaziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Flora of Turkey

Like T. praecox, but flowering stems commonly to 10(-15) cm, and cauline leaves all (except small leaves of basal fascicles) of about equal size, 5.5-13.5 x 1.2-3.4(-4.7) mm, commonly 3-5 x as long as broad, linear-lanceolate to oblanceolate or elliptic-lanceolate, often with weakly revolute margins; oil dots numerous, usually red; lateral veins obsolete to prominent, evanescent. Bracteoles usually 1-2 mm, shorter than pedicels. Calyx 2.5-4 mm, tube shorter than or sometimes equalling lips; upper lip equalling lower teeth or slightly longer.
1. Leaves usually 1.5-2.5 mm wide, linear-lanceolate to oblanceolate, obtusish, lateral veins seldom prominent; calyx suffused with purple, upper lip equalling lower teeth, upper teeth (0.5-)0.7-1 mm, not pungent; corolla lilac to purple subsp. longicaulis Fl. 4-8. Open woodland, rocky slopes, dry pastures, s.l.-2200 m.
 2. Flowering stems hairy along two opposite sides var. longicaulis
 2. Flowering stems hairy all round var. subisophyllus 2n=56.
1. Leaves usually 2-3.3 mm wide, ± lanceolate, usually acute, often coriaceous with prominent lateral veins; calyx greenish, seldom purplish, upper lip equalling or ‘usually longer than lower teeth, upper teeth (0.5-)0.8-1.2 mm, often pungent; corolla pale subsp. chaubardii Fl. 5-7. Open coniferous woodland, rocky slopes, 250-2200 m.
 3. Flowering stems hairy all round var. chaubardii
 3. Flowering stems hairy along two opposite sides
  4. Calyx tube shorter than lips, upper lip commonly exceeding lower teeth, upper teeth 0.8-1.2 mm var. alternatus
  4. Calyx tube c. as long as lips, upper lip equalling lower teeth, upper teeth 0.5-0.9 mm var. antalyanus Endemic. VII:380.

Yorum yazın