İçeriğe geç

Thymus (Kekik)


Dolaşım

BitkilerBallıbaba takımıBallıbabagiller › Kekik

Genel bilgiler

Küçük çalılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar düz, saplı ya da sapsız ve sıklıkla yaprak tabanına doğru kirpiklidir. Çanak belirgin biçimde iki dudaklıdır. Cins Akdeniz havzasına özgüdür. Mutfak değeri nedeniyle antikçağdan beridir kullanılmaktadır. Yaşam enerjisi ve cesaretin simgesidir. Kötü ruhlardan korunmak için kekik yakmak adetti (günümüzdeki kurşun dökme ritüeli gibi). Bitki doğal duyguları simgeler.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “cesaret” anlamına gelir. Bitkileri koklayanlara güç ve cesaret verdiğine yönelik inanışa işaret eder. Antik Yunanda sporcular müsabakalardan önce vücutlarına kekik yağı sürerdi. Günümüzde buna benzer olarak Edirne’de yağlı güreş müsabakaları düzenlenmektedir. Diğer bir görüşe göre Antik Yunanca “tütsülemek” anlamına gelir. Bitkiler Antik Yunanda kurban merasimleri esnasında yakılırdı.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Tuz ve sirke ile alındığında balgam söktürücüdür. Balla kaynatıldığında astım vakalarında etkilidir ve ayrıca doğum sonrası kalıntıların dışarı atılmasını sağlar. Balla alındığında kusturucudur. Et ile birlikte tüketilebilir. Görme duyusunu güçlendirir.

Türler

Literatür

Species Plantarum 590. 1753. L.