İçeriğe geç

Thymbra spicata (Zahter)

Zahter


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Zahter › Zahter

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilir. Çiçekli gövdeler yükselici ila dik, basit ya da aralıklı olarak dallıdır. Yapraklar 1 ila 8 cm uzunluğunda ve şeritsi ila şeritsi mızraksı arasıdır. Bırahte mızraksı ve genellikle kısaca kirpiklidir. İkincil bırahteler morumsudur. Çanak meyve zamanı dökülücüdür ve morumsu kahverengidir. Taç mor ya da pembe renklidir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Çalılık, kayalık alanlar ve makilik alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Zahter, Karabaş kekik, Ayaklı kekik, Eşek kekiği.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kuvvet” anlamına gelir. Cinsin güç verici olarak kullanılmasına işaret eder. Kelime ayrıca günümüzde Çanakkale sınırları içinde yer alan Hisarlık bölgesinin antikçağdaki adıdır. Troya prensi Troilus, Aşil tarafından burada öldürülmüştür yine Troya prensesi Kasandra kehanet güçlerini burada kazanmıştır. Olasılıkla da Aşil de, Paris tarafından burada öldürülmüştür. Tür adı Latince “başak” anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Hyssopus capitata africana, saturejae rigido hirsuto folio”dur.

Mutfak

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Soğuk algınlıkları, öksürük, parazit, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde ve ağrı kesici olarak yararlanılmaktadır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 569. 1753. L.

Bir Yorum Yazın