Site icon Kocaeli Bitkileri

Thymbra capitata (Acı kekik)

Thymbra capitata

Thymbra capitata

Acıkekik


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiKozmetik, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Zahter › Acıkekik

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Thymus capitatus olarak geçmektedir. 20 ila 50 cm kadar büyüyebilir. Dallar yükselici ya da diktir. Gövdeler yükselici ve dar, etli, yeşil yapraklar yağ noktalıdır ve 12 mm uzunluğundadır. Çiçekler 10 mm uzunluğunda, pembe renkli, koni biçiminde kümeler halindedir. Bırahte bunları örter, kırmızı lekelidir ve kenarları tüylüdür. İkincil bırahte 5 mm uzunluğundadır ve yapraklara benzer. Çanak 4 ila 5 mm uzunluğunda, üst dudak alt dudaktan daha kısadır. Taç morumsu pembe renkli, 10 mm uzunluğundadır ve üst dudak iki parçalıdır.

Gözlem

Çalılık ve makilik alanlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Acıkekik.

Çiçek zamanı

Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kuvvet” anlamına gelir. Cinsin güç verici olarak kullanılmasına işaret eder. Kelime ayrıca günümüzde Çanakkale sınırları içinde yer alan Hisarlık bölgesinin antikçağdaki adıdır. Troya prensi Troilus, Aşil tarafından burada öldürülmüştür yine Troya prensesi Kasandra kehanet güçlerini burada kazanmıştır. Olasılıkla da Aşil de, Paris tarafından burada öldürülmüştür. Tür adı Latince “başlı” anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder.

Mutfak

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Elde edilen yağı hamur işleri ve dondurmalara eklenir. Salatalara ve çorbalara eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yaprakları antiseptik ve temizleyicidir.

İbn-i Sînâ: Şurubu kışın ısınmak amacı ile içilir. Siğilleri giderir. Akciğer sorunlarında etkilidir. Sindirim sistemine iyi gelir. İdrar söktürücü ve adet akışı teşvik edicidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Elde edilen yağ sabun ve parfüm yapımında, ayrıca ağız hijyeninde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Elench. Pl. Hort. Matrit. 37. 1803. (L.) Cav.

Exit mobile version