İçeriğe geç

Thymbra capitata (Acı kekik)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Zahter › Acıkekik

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiKozmetik, Akdeniz elementi.

Bazı kaynaklarda Thymus capitatus olarak geçmektedir. 20 ila 50 cm kadar büyüyebilir. Dallar yükselici ya da diktir. Gövdeler yükselici ve dar, etli, yeşil yapraklar yağ noktalıdır ve 12 mm uzunluğundadır. Çiçekler 10 mm uzunluğunda, pembe renkli, koni biçiminde kümeler halindedir. Bırahte bunları örter, kırmızı lekelidir ve kenarları tüylüdür. İkincil bırahte 5 mm uzunluğundadır ve yapraklara benzer. Çanak 4 ila 5 mm uzunluğunda, üst dudak alt dudaktan daha kısadır. Taç morumsu pembe renkli, 10 mm uzunluğundadır ve üst dudak iki parçalıdır.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık ve makilik alanlarda görülür. Görseller Krzysztof Ziarnek’in izni ile kullanılmıştır. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenmiştir. Alanda yaptığımız gözlemlerde bu taksona rastlamadık ancak Thymbra spicata türünün yaygın olduğunu gördük. Olasılıkla iki tür karıştırıldı. Bu nedenle kayıt şüpheli gözüküyor.

Dilimizde Acıkekik adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yemeklerde çeşni olarak kullanılır. Elde edilen yağı hamur işleri ve dondurmalara eklenir. Salatalara ve çorbalara eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Yaprakları antiseptik ve temizleyicidir.

Yağı mukoza zarlarını tahriş eder.

Elde edilen yağ sabun ve parfüm yapımında, ayrıca ağız hijyeninde kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Thymbra capitata (Acı kekik) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/thymbra-capitata/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın