İçeriğe geç

Thuja plicata (Boylu mazı)

Boylu mazı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitkiNeofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Servi takımı › Servigiller › Batımazısı › Boylu mazı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür.

Genel bilgiler

65 ila 70 metre kadar büyüyebilir. Gövde 3 ila 7 metre çapa ulaşabilir. Oldukça uzun ömürlü bir türdür ve bin yıl yaşayabilir. Kozalak ince, 1 ila 1,8 cm uzunluğunda ve 4 ila 5 mm genişliğindedir. Yapraklar 1 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğindedir. Tohum kozalağı 1 ila 1,8 cm uzunluğunda, 4 ila 5 mm genişliğinde ve 8 ila 12 arası sayıda pulludur. Polen kozalağı 3 ila 4 mm uzunluğunda ve kırmızı ya da mor renklidir. Tohumlar 4 ila 5 mm uzunluğundadır. Polenler bahar aylarında dağıtılır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boylu mazı.

Polen zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kurban etmek” anlamına gelir. Antikçağda mazı ağacının odunu, ateşin güzel kokması için hayvan kurban etme merasimlerinde kullanılırdı. Tür adı Latince “pileli” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Mutfak

İç kabuğu taze ya da kurutularak yenilebilir. İç kabuk ayrıca toz haline getirilerek çeşitli yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Reçinesi sakız olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Mide ağrısı ve ishalin tedavisinde yapraklar demlenerek kullanılır. Yapraklar kaynatılarak soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Yaprak tomurcukları diş ağrısı tedavisinde kullanılır. Küçük dallar kaynatılarak öksürük, soğuk algınlığı ve tüberküloz tedavisinde kullanılır. Dallar kaynatılarak kepek önleyici olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

A Description of the Genus Pinus 2: (19). 1824. Donn ex D.Don

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version