Thuja plicata (Boylu mazı)

derleyen:

cins:
Tanımı

65 ila 70 metre kadar büyüyebilir. Gövde 3 ila 7 metre çapa ulaşabilir. Oldukça uzun ömürlü bir türdür ve bin yıl yaşayabilir. Kozalak ince, 1 ila 1,8 cm uzunluğunda ve 4 ila 5 mm genişliğindedir. Yapraklar 1 ila 4 mm uzunluğunda ve 1 ila 2 mm genişliğindedir. Tohum kozalağı 1 ila 1,8 cm uzunluğunda, 4 ila 5 mm genişliğinde ve 8 ila 12 arası sayıda pulludur. Polen kozalağı 3 ila 4 mm uzunluğunda ve kırmızı ya da mor renklidir. Tohumlar 4 ila 5 mm uzunluğundadır. Polenler bahar aylarında dağıtılır.

Türkçe adları

Dilimizde boylu mazı adı ile bilinmektedir.

Tıp

Mide ağrısı ve ishalin tedavisinde yapraklar demlenerek kullanılır. Yapraklar kaynatılarak soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır. Yaprak tomurcukları diş ağrısı tedavisinde kullanılır. Küçük dallar kaynatılarak öksürük, soğuk algınlığı ve tüberküloz tedavisinde kullanılır. Dallar kaynatılarak kepek önleyici olarak kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kurban etmek anlamına gelir. Antikçağda mazı ağacının odunu, ateşin güzel kokması için hayvan kurban etme merasimlerinde kullanılırdı. Tür adı Latince pileli anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Kozalaklar mart ve mayıs ayları arasında olgunlaşır. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gıda

İç kabuğu taze ya da kurutularak yenilebilir. İç kabuk ayrıca toz haline getirilerek çeşitli yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılır. Reçinesi sakız olarak kullanılır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.