İçeriğe geç

Thlaspi arvense (Tarla akça çiçeği)

Tarla akça çiçeği


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Çobandağarcığı › Tarla akça çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövdeler basit ya da üst bölümde dallıdır. Taban yaprakları rozet oluşturmaz, ters mızraksı ya da kaşıksı ve uzun saplıdırlar. Gövde yaprakları ok biçiminde, dar ve tırtıklıdır. Dört çanak yaprak ve dört uzun taç yaprak vardır. Kahverengi siyah tohumları vardır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tarla akça çiçeği, Ekin dağarcığı.

Çiçek zamanı

Şubat-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “düz kalkan” anlamına gelir. Meyve yapısına işaret eder. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar öğütülerek hardal ikamesi olarak kullanılır. Çimlenen tohumlar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

Romatizma tedavi edici, antidot, temizleyici, terletici, balgam söktürücü, iltihap giderici, ateş düşürücü ve idrar söktürücüdür. Tohumlar tonik etkilidir. Hem tohum hem de genç sürgünlerin gözler için iyi olduğu söylenir. Akciğerlerde irin, böbrek iltihabı, apandisit, seminal ve vajinal akıntıların tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 646. 1753. L.

Bir Yorum Yazın