Thlaspi arvense (Tarla akça çiçeği)

Tanımı

10 ila 60 cm büyüyebilir. Gövdeler basit ya da üst bölümde dallıdır. Taban yaprakları rozet oluşturmaz, ters mızraksı ya da kaşıksı ve uzun saplıdırlar. Gövde yaprakları ok biçiminde, dar ve tırtıklıdır. Dört çanak yaprak ve dört uzun taç yaprak vardır. Kahverengi siyah tohumları vardır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Şubat ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca düz kalkan anlamına gelir. Meyve yapısına işaret eder. Tür adı Latince ekili alan anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde tarla akça çiçeği ve ekin dağarcığı adları ile bilinmektedir.

Gıda

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar öğütülerek hardal ikamesi olarak kullanılır. Çimlenen tohumlar salatalara eklenir.

Tıp

Romatizma tedavi edici, antidot, temizleyici, terletici, balgam söktürücü, iltihap giderici, ateş düşürücü ve idrar söktürücüdür. Tohumlar tonik etkilidir. Hem tohum hem de genç sürgünlerin gözler için iyi olduğu söylenir. Akciğerlerde irin, böbrek iltihabı, apandisit, seminal ve vajinal akıntıların tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Doz aşımı beyaz kan hücrelerinde azalmaya, mide bulantısında ve baş dönmesine neden olabilir.

Fotoğrafları

Görüşünüzü Yazın