Thinopyrum junceum (Cicora)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Elymus farctus subsp. farctus adı ile geçmektedir. Yığınsı ve çok yıllık bir bitkidir. Saplar dik ve 20 ila 60 cm büyüyebilir. Rizomlar uzatılmıştır. Gövde tüysüzdür. Yapraklar gövdede ve 2 ila 5 mm genişliğindedir. Yaprak kılıfı yüzeyde çıplaktır. Çiçek durumu tek, dik ve 4 ila 20 cm uzunluğundadır. Dışkavuz 10 ila 18 mm uzunluğunda, darca mızraksı ya da dikdörtgensi ve 5 ila 12 arası sayıda damarlıdır. İçkavuz 10 ila 18 mm uzunluğunda, çıplak ve küt uçludur. Rizomlar genellikle uzun sürünücü, kapçık kirpikleri neredeyse tüm kayıkçık uzunluğu boyunca, yaprak kılıfı çıplak, dışkavuz 6 ila 12 adet damarlı, alttaki çiçekçik genellikle 12 ila 18 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz ve Karadeniz kıyıları boyunca yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde cicora adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kum buğdayı anlamına gelir. Cinsin habitat tercihine işaret eder. Tür adı Latince saz gibi anlamına gelir. Türün gövde yapısının Juncus (saz) türlerine benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları