Thalictrum flavum (Yalanravend)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

40 ila 100 cm büyüyebilir. Gövde olukludur ve çiçeklenmeye kadar dalsız devam eder. Çiçekler küme halinde, sarı renkli ve kokuludur. Kökleri uzun ve liflidir. Yapraklar kama biçiminde, koyu yeşil renkli, alt yüzeyleri soluk yeşil renkli ve birçok bölüme ayrılmış haldedir. Taç yaprak görülmez. Çanak yapraklar 4 ila 5 sayıda ve kısadır, ercikler ise uzun ve diktir. Çanak yapraklar beyaz renkli iken ercikler sarı renklidir. Erciklerin çanak yapraklardan uzun olması bitkinin sarı çiçekli olduğu izlenimini uyandırır. Her çiçek başında üçer meyve görülür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Sulak alanlar ve yol kenarında görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yalan ravend adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yeşil filiz anlamına gelir. Cinsin parlak yeşil renkli yapraklarına işaret eder. Türkçe adı olan çayırsedefi, cinsin İngilizce yaygın adı olan meadow ruenun tercüme edilmesi ile oluşturulmuş gibi gözükmektedir. Cinsin sedef (Ruta) ile ilgisi yoktur ancak yaprakları yüzeysel olarak benzer. Beri taraftan meadow rue yaygın adının, rhubarb olarak bilinen Rheum rhabarbarum’dan (ravent) bozma olması da mümkündür. Bu türün çiçek kurulu, Thalictrum çiçek kuruluna oldukça benzer. Bu durumda da doğrusu çayır ravendi olmalıydı. Tür adı Latince sarı anlamına gelir. Türün çiçek kurulunun parlak sarı rengine işaret eder. İkili adlandırmadan önceki adlarından biri de “Thalictrum majus flavum, floribus luteis glauco folio”dur.

Tarihi

Dioscorides 4-97: Yaprakları kişnişe benzer ancak daha etlidir. Gövdesi sedefotu kalınlığındadır. Öğütülerek uygulanırsa kronik yaraları iyileştirir. Ovalarda yetişir.

Tıp

Müshil etkilidir. Bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Kökünden sarı boya elde edilir.