İçeriğe geç

Teucrium scordium subsp. scordioides (Kurtluca)

Kurtluca


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kısamahmut › Kurtluca

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 60 cm büyüyebilir. Sitolonlu bir bitkidir. Gövde dik ya da yükselici ve dallıdır. Yapraklar dikdörtgensi ila yumurtamsı dikdörtgensi, kenarlar dişli, tabanda yüreksi ya da kamamsı ve genellikle ana gövdede sarılıcıdırlar. Çiçekler morumsu pembe renkli ve erseliktir. Tohumlar bahar aylarında sera ortamında ekilebilir. Ezildiğinde sarımsak benzeri bir koku yayar.

Gözlem

Sulak alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kurtluca, Su sarımsağı.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Troya’nın ilk kralı olan Teucer’den (Τεῦκρος) almıştır. Köklerinin Troya’ya dayandığını kabul eden Roma Uygarlığı için önemli bir isimdir. Dalak tedavisinde kullanılan bitkinin bu etkisini ilk keşfeden odur. Tür adı Latince “sarımsak” anlamına gelir. Türün yaprakları ezildiğinde çıkan sarımsak benzeri kokuya işaret eder. Alttür adı ise Antik Yunanca “Teucrium scordium’a benziyor” anlamına gelir. Alttür, türden gövde yapraklarının tabanda yüreksi olması ile ayırt edilir. Alttür önceden tür statüsünde idi.

Geleneksel tıp

Parazit düşürücü, mantar önleyici, antiseptik, terletici ve toniktir.

Galen: İdrar söktürücüdür. Ayrıca yılan ısırıklarına karşı etkilidir.

Dioscorides: Sarımsak gibi kokar. Tadı acıdır. Otu dövülerek idrar söktürücü olarak kullanılır. Haşlanarak yılan ısırığı ve zehrine karşı kullanılır. Dizanteri ve ağrılı idrara çıkma vakalarında bal ve su ile birlikte alınır. Öksürük, fıtık ve konvülsiyon vakalarında başvurulur. Sirke ile gut vakalarında etkilidir. Ateş akışını teşvik eder ve yaraları iyileştirir. Balla yaraları temizler.

İbn-i Sînâ: Yara iyileştiricidir. Kaslardaki kireçlenmeleri çözer.

Birûni: Çiçekleri sarımsak gibi kokar. Savaşta ölen askerlerden bazıları bu bitkilerin üzerine düşmüş ve yaraları bu bitkinin üzerine düşmeyen askerlere göre daha az bozulmuştur (Bu bilgi sarımsak bitkisi için rivayet ediliyor olabilir).

Fotoğrafları

Literatür

Compendio della Flora Italiana 559. 1882. (Schreb.) Arcang.

Bir Yorum Yazın