İçeriğe geç

Teucrium chamaedrys (Kısamahmut)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Kısamahmut › Kısamahmut

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

5 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar dikdörtgensi ya da ters yumurtamsı dikdörtgensi, tabanda kamamsı ve kenarları dişlidir. Çiçek halkaları 4 ila 8 arası çiçek bulundurur. Çiçekler pembe ya da beyaz renklidir. Gövde yatık, dallar ise diktir. Çiçekler yaprak tabanlarında grup halinde görülür. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzası ve batı Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, orman açıklıklar ve kayalık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kısa mahmut, Dalak otu, Bodurmahmut otu, Erkurtaran, Kısacıkmahmut, Kumacı ot, Sıcak otu, Yer meşesi ve Yer palamudu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaygın olarak tüketilen bir sebze türüdür. Olgun olmayan meyveler çorbalara eklenir. Meyvelerde demir ve kalsiyum bulunur. Tohumları kavrularak kahve olarak tüketilir.

İştah açıcı, uyarıcı, yaraları iyi edici ve ateş düşürücüdür. Gastrit rahatsızlıkları kolaylaştırıcıdır. Gut tedavisinde başvurulur. İdrar söktürücü, iltihap giderici, romatizma tedavi edici, büzücü, gaz giderici, terletici, uyarıcı ve toniktir.

Dahili olarak kullanımına dikkat edilmelidir, çünkü karaciğer hasarına neden olabilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Teucrium chamaedrys (Kısamahmut) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/teucrium-chamaedrys/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın