Telekia speciosa (Puğre)

Tanımı

60 ila 200 cm büyüyebilir. Gövde tüylü ve güçlü kokuludur. Taban yaprakları 25 ila 30 cm uzunluğunda ve 20 ila 25 cm genişliğinde, 20 cm uzunluğunda sap üzerinde, tepede sivri, kenarları kabaca dişlidir. Çiçek başları 3 ila 8 arası sayıda ve uzun bir sap üzerindedir. Çiçekler 5 ila 7 cm genişliğinde, çiçek başları involusel brahteler tarafından çevrilidir. Dilsi çiçekler sarımsı ila turuncu renklidir. Disk çiçekleri 2,5 ila 3,5 cm uzunluğunda, kahverengimsi sarı, tüpsü ve küçüktür. Yapraklar almaşlı dizilişli, alttakiler saplı, üsttekiler sapsız ve neredeyse sarılıcıdır. Yaprak ayasının tabanı yüreksi, 30 cm uzunluğundadır. Kapçık tüysüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Dere kenarlarında görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Bilgi

Boya maddesi olarak kullanılır.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Etimoloji

Cins 1 Kasım 1845 – 10 Mart 1916 tarihleri arasında yaşamış Macar kaşif Sámuel Teleki’ye adanmıştır. Kenya ve Turkana Gölü’ne yaptığı keşif gezilerinde çok sayıda bitki ve hayvan örneğini Avrupa’ya getirmiştir. Tür adı Latince gösterişli anlamına gelir. Bitkinin gösterişli boyutuna işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde puğre ve puğri adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları

Görüşünüzü Yazın