Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Teesdalia coronopifolia

Fotoğraf

Bakımı

Teesdalia coronopifolia Tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Teesdalia coronopifolia Açık orman, kayalık ve yamaclarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Lesser shepherdscress; Çobançadırı.

Etimoloji

Cins adı Latince Robert Teesdale’a (1740 – 25 Aralık 1804, İngiliz bitki bilimci); tür adı ise Latince Coronopus yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Brassicales
Familya:
Cins: Teesdalia

Tanım

Repertorium Specierum Novarum Regni Vegetabilis 10(251/253): 289. 1912.

Tanımlayan

Yapısı

Teesdalia coronopifolia 20 cm. büyüyebilir. Stem tek ya da çok sayıda olabilir, ince, tüysüz ya da seyrek tüylüdür. Bazal yapraklar 0,5 ila 3 cm. uzunluğunda, lanseolat, pinnat loblu ya da bölünmüştür. Stem yaprakları linear, dentat ya da entire’dir. Sepal’ler 0,2 ila 0,6 mm.; petal’ler 0,5 ila 1,5 mm. uzunluğundadır. Meyve 3 ila 3,5 mm. uzunluğunda ve 3 ila 5 mm. genişliğindedir. Tohumlar ovattır. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar. Çamlıtepe ve Hereke Yaylası‘nda görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Annual, 5-20 cm, many stemmed from basal rosette. Basal leaves narrowly lanceolate in outline, deeply pinnatifid with acute lobes. Stem leaves few or absent, linear toothed. Petals 1-1,5 x 0,5 mm, all ± of equal size. Stamens 4. Fruiting pedicels spreading horizontally, 3-5 mm. Fruit broadly round cordate, 3,5-4 x 3,5-4 mm; septum 3,5-4 x 2 mm, oblique; wing narrow; style absent. Seeds 3-4, becoming white translucent and mucilaginous in water Fl. 3-5. Sandy ground often near s.l. but ascending to 1000 m.

Bitki Veritabanları

       

Share

Yorum yazın