Taxodium distichum (Bataklık servisi)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Taxodium distichum (Bataklık servisi) özellikle sulak alanların düzenlenmesi için yaygın olarak deniz kenarına dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Cupressales

Servi takımı

Cupressaceae

Servigiller

Taxodium

Bataklıkservisi

Tanımı

Taxodium distichum (Bataklık servisi) boylu, yavaş büyüyen ve uzun ömürlü bir ağaçtır. Genellikle 10 ila 40 metre arası boylanmaktadır ve gövde çapı 1 ila 2 metre ulaşabilmektedir. Gövde grimsi kahverengi ila kırmızımsı kahverengi, ince ve lifli bir yapıdadır. Yapraklar 1 ila 2 cm uzunluğunda, basit, almaşlı dizilişli, yeşil renkli, şeritsi, düz kenarlı ve sivri uçludur. Yapraklar güz aylarında sarı ila bronz rengine döner. Erkek kozalaklar 10 ila 13 cm uzunluğundaki salkımlar halinde görülür. Dişi kozalak yuvarlak, reçineli ve erken dönemde yeşil renklidir. Zamanla kahverengiye döner ve 3 cm çapa ulaşır. Sarmal biçimde dizili 20 ila 30 arası pula sahiptir. Her pul iki üçgensi tohum taşır. Islak toprakları tercih etmesine rağmen kuraklığı da tolere edebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle özellikle sulak alanlara dikilmektedir. [HaritaAlt türler, Sinonimler, Herbaryum] Park ve bahçelerde görülen bitkinin kozalakları umumiyetle ekim ve kasım ayları arasında olgunlaşmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde bataklık servisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Taxus gibi anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin yapraklarının Taxus (porsuk) yapraklarını andırmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca iki sıralı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün yaprak yapısına dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu “Cupressus foliis distichis patentibus” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Kozalak reçinesi yaralar için analjezik olarak kullanılmıştır.

Bilgi

Yumuşak, dayanıklı, düz damarlı ahşabı, özellikle ev, tekne, döşeme, fıçı, kazık ve çit yapımında kullanıldığı gibi çürümeye karşı dirençli olması nedeniyle birçok farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Ayrıca süs amaçlı olarak da yaygın olarak dikilmektedir. Yerli bataklık ormanı ekosisteminde nadir kuşlar için yiyecek ve yuvalama alanları sağlar. Bunun yanında taşkınların düzenlenmesine de yardımcı olabilir.

Fotoğrafları