Taxodium distichum (Bataklık servisi)

Tanımı

Uzun, yavaş büyüyen ve uzun ömürlü bir ağaçtır. 10 ila 40 metre arası boylanabilir ve gövde çapı 1 ila 2 metre arasında değişir. Gövde grimsi kahverengi ila kırmızımsı kahverengi, ince ve lifli bir yapıdadır. Yapraklar 1 ila 2 cm uzunluğunda, basit, almaşlı dizilişli, yeşil renkli, şeritsi, düz kenarlı ve sivri uçludur. Yapraklar güz aylarında sarı ila bronz rengine döner. Erkek kozalaklar 10 ila 13 cm uzunluğundaki salkımlar halinde görülür. Dişi kozalak yuvarlak, reçineli ve erken dönemde yeşil renklidir. Zamanla kahverengiye döner ve 3 cm çapa ulaşır. Sarmal biçimde dizili 20 ila 30 arası pula sahiptir ve her pul iki üçgensi tohum taşır. Islak toprakları tercih etmesine rağmen kuraklığı da tolere edebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle özellikle sulak alanlara dikilmektedir. [HaritaSinonimler] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Kozalaklar ekim ve kasım ayları arasında olgunlaşır. Deniz seviyesinden 100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde bataklık servisi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Taxus gibi anlamına gelir. Cinsin yapraklarının Taxus (porsuk) yapraklarını andırmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca iki sıralı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “Cupressus foliis distichis patentibus” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Kozalak reçinesi yaralar için analjezik olarak kullanılır.

Fotoğrafları