Taraxacum scaturiginosum (Sütlü ot)

Tanımı

Bitki tüysüzdür. Sadece sıkapa, çiçek başının altında ağsı tüylüdür. Yapraklar loblu, sıklıkla büyük terminal loblu, sap kırmızı renkli, çoğunlukla ortadaki damar da kırmızı renklidir. Dış filariler yumurtamsı, gevşek yaslanıcı, görece geniş beyazımsı ya da soluk yeşil kenarlıdır. İnvolukrum koyu yeşil renkli ve 14 mm uzunluğundadır. Dilsi çiçekler sarı renkli, dış bölümü koyu menekşe çizgilidir. Tepecik koyu gri ila siyahımsı renktedir. Polen görülür. Kapçık 4,5 ila 5,5 mm uzunluğunda ve saman renklidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Sulak alanların civarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde hindiba, sütlüot, sarısütlü ve kıvırkıvır adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir. Bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilebilir olmasına işaret eder. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı Latince kaynak suları anlamına gelir. Türün, sulak alanların civarında bulunmasına işaret eder.

Tıp

Çiçek başları ve gövde iltihap giderici; yaprakları genital kaşıntıyı gidericidir. Diyabet vakalarında başvurulur.

Fotoğrafları