Taraxacum pseudobrachyglossum (Roriço)

Tanımı

Dış yapraklar ters yumurtamsı, geriye dönük dişli, içtekiler her iki yanında 3 ila 4 arası lobludur. Bunlar üçgensi ve geriye dönük, sivri ve neredeyse dişlidir. Terminal lob 2,5 mm. uzunluğundadır. Dış filariler yayılıcı, uçlarından kıvrık ve yumurtamsıdır. Tepecik siyahımsı renktedir. Kapçık saman rengi ve 5 mm uzunluğundadır.

© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.
Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir. Bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilebilir olmasına işaret eder. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı Antik Yunanca sahte Taraxacum brachyglossum anlamına gelir. İki tür arasındaki benzerliğe işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde roriço adı ile bilinmektedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Çalılık, dere kıyısı ve çayırlarda görülür. Başiskele ve Gebze ilçelerinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Görüşünüzü Yazın