Taraxacum palustre (Seyyah hindibası)

Tanımı

5,5 ila 6,5 cm büyüyebilir. Meyve zamanı yüksekliği 10 cm’yi bulabilir. Gövde tek ya da beş ve daha üzeri, yatık ya da yükselici, mor, seyrek ya da yoğun ülgerlidir. Yapraklar 10 ve daha üzeri, yatay ya da diktir. Sap genellikle morumsu, darca kanatlıdır. Yaprak ayası ters mızraksı ila şeritsi ters mızraksı, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda ve 0,2 ila 1,1 cm genişliğinde, tabanı daralıcı ila uzun kamamsı, kenarları sıklıkla dişli, zaman zaman teleksi ve darca lobludur. İnvolukrum yeşil ya da grimsi yeşil, çan biçiminde, 12 ila 16 mm uzunluğundadır. Filariler 14 ila 16 arası sayıda, mızraksı ila mızraksı şeritsi, 1,5 ila 2,5 mm genişliğindedir. Yaklaşık elli çiçekçik görülür. Taç sarı renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Sulak ve tuzcul alanlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir. Bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilebilir olmasına işaret eder. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı Latince sulak alan anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Türkçe adları

Dilimizde seyyah hindibası ve bataklık karahinbası adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın