Site icon Kocaeli Bitkileri

Taraxacum gracilens (Demir çıtlık)

Taraxacum gracilens

Taraxacum gracilens: 22/04/2019; Cephanelik; 70 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Taraxacum gracilens (Demir çıtlık) genelde makilik alanlarda görülen ve bahar başından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Taraxacum

Karahindiba

Tanımı

Taraxacum gracilens (Demir çıtlık) ince ve çok yıllık bir bitkidir. Bu türün yaprakları genellikle 10 ila 15 cm uzunluğunda, seyrekçe ağsı tüylü, yayılmış, üçgen şeklinde, dişli, sivri yan loblu; terminal lobu kısa, yaprak sapı dar ve menekşe rengindedir. Çiçek sapı çiçek zamanı 4 ila 7 cm, meyve zamanı 11 ila 20 cm uzunluğundadır. Çiçek başları 4 cm çapındadır. Dış filarileri dar, yayılmış ve uç kısımlarda geri eğilmiştir. Dilcik parlak sarı, tepecikleri kirli sarı renktedir. Kapçıklar koyu kahve-kırmızı renkli ve konik şeklinde olabilir. Gaga 7 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de kadar olan bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde Avustralya kıtasında da doğallaşmıştır. [Harita] Çayırlar, çalılıklar ve yol kenarında görülen bitki umumiyetle mart ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda Derince ve İzmit ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde demirçıtlık adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Arapça yoksul otu anlamına gelir ve bu bağlamda bitkilerin kıtlık zamanlarda tüketilmesine işaret etmektedir. Bitkiden bu isimle ilk bahsedenler Râzî ve İbn-i Sînâ’dır. İkinci bir görüşe göre Antik Yunanca hastalık devası anlamına gelmektedir. Özellikle Taraxacum officinale (karahindiba), antikçağdan beri hayli yaygın bilinen ve kullanılan tıbbi bir bitkidir. Tür adı Latince ince anlamına gelir ve açık bir şekilde türün, yapısına dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları

Exit mobile version