İçeriğe geç

Tanacetum vulgare (Solucanotu)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Pireotu › Solucanotu

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiHaşerat kovucuSüs bitkisi, Boya bitkisi.

Yapraklar ince bölünmüş ve bileşik, çiçekler sarı ve düğme biçimlidir. Gövde kalın, hafif kırmızı, dik, genelde pürüzsüz, 50 ila 150 cm uzunluğunda ve tepeye doğru dallıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, 10 ila 15 cm uzunluğunda, teleksi loblu, merkezden bölünmüş yedi çift bölümlüdür (bunlar kendi aralarında yeniden bölünerek eğrelti otunu andırır). Çok sayıda çiçek başı görülür. İnvolukrum yarı küresel ve 5 ila 10 mm genişliğindedir. Filariler şeritsi mızraksıdır. Kapçık kahverengidir. Kokusu Cinnamomum camphora (kafur ağacı) ve Rosmarinus officinalis (biberiye)’e benzer. Çiçekler erseliktir. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, yol kenarı ve sulak alanların civarında görülür. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Solucanotu ve Yaygın pireotu adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yaprakçıklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çeşitli yemeklere çeşni olarak eklenmiştir. Yapraklarından çay elde edilir.

Bağırsak paraziti, romatizma, sindirim sorunu, ateş, yaralanma ve kızamık tedavisinde başvurulur. Yaprakları ve çiçek başları parazit düşürücü, spazm çözücü, gaz giderici, adet akışı teşvik edici, uyarıcı ve toniktir. Yapraklar demlenerek adet düzensizliklerinde kullanılır. Yüksek dozda düşüğe neden olur. Çeşitli cilt sorunlarında lapa halinde uygulanır.

Aşırı miktarda alınırsa yaprak ve çiçekler zehirlidir, karaciğer ve beyin hasarına neden olur. Dahili olarak kullanılması önerilmez. Hamileler uzak durmalıdır. Yapraklarından elde edilen yağ zehirlidir ve doz aşımı hayli tehlikelidir.

Böcek kovucudur ve bu nedenle tabut ya da kefenlerin içine konmuştur. Etlerin uzun süre bozulmamasını sağlamak için de yaprakları kullanılırdı. Sinekleri engellemek için pencerelere asılır. Aynı şekilde karıncaları uzaklaştırmak için geçtikleri yollara ve güveleri uzaklaştırmak için de elbiselerin arasına bırakılır. Bitkiden altın sarısı, sürgünlerden yeşil renkli boya elde edilir. Böcek kovucu özelliği nedeniyle süs bitkisi ve sebzelerin yanına dikilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Tanacetum vulgare (Solucanotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/tanacetum-vulgare/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın