Buradasınız: Ana sayfa » Tamarix smyrnensis

Tamarix smyrnensis

Ilgın

Bakımı

Tamarix smyrnensis çok yıllık bir ağaçtır. Nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Tamarix smyrnensis dere kıyısı ve deniz kıyısında görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Smyrna tamarisk; Ilgın.

Etimoloji

Cins adı Latince Tamaris nehri (İspanya, bugün Tambre nehri); tür adı ise Latince İzmirli anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots
Ordo: Caryophyllales
Familia: Tamaricaceae
Genus: Tamarix
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Tentamen Generis Tamaricum Species Accuratius Definiendi 53. 1852. Bunge.

Yapısı

Tamarix smyrnensis çalı ya da küçük ağaç formundadır. Kabuk kırmızımsı kahverengi ve tüysüzdür. Yapraklar lanseolat ovat, sapsız ve hafif dar tabanlı, 2 ila 3 mm. uzunluğunda, 1 ila 1,5 mm. genişliğinde, entire ve akut’tur. Rasemler yazsal, 1 ila 4 cm. uzunluğunda birleşiktir. Çiçekler beş parçalı, pembe ya da pembemsi beyaz renkli, pedünkül 0,5 ila 1 cm. uzunluğundadır. Brahte’ler triangular, ampleksikaül, akut, entire, 1,75 ila 2,25 mm. uzunluğunda ve 0,5 ila 0,75 mm. genişliğindedir. Pedisel 0,5 ila 1 mm. uzunluğundadır. Sepal’ler tabanda kaynaşık, ovat ila trullat ovat, 1 mm. uzunluğunda ve 0,5 ila 0,75 mm. genişliğinde, özellikle tepede dentikulat ve obtuse’dir. Petal sayısı beştir, orbikular ila suborbikular ya da ovat, kambur tabanlı, birbirine yakın, 1,25 ila 2 mm. uzunluğunda, 1 mm. genişliğinde ve kalıcıdır. Stamen sayısı beştir, filaments’ler filiform’dur. Style sayısı üçtür. Kapsül pramidal ve 4 ila 5 mm. uzunluğundadır. NisanMayısHaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Shrub or small tree with reddish brown or brown bark. Leaves 1,5-3,5 mm. Racemes 5-25 mm when -lateral, when terminal up to 40 x 4 mm. Flowers 5-merous. Sepals 0,5-1 mm. Petals 1,5-2 mm, keeled in their lower half. Stamens 5. Fl. 4-8. River banks, s.l.-1000 m. II:350.

Yorum yazın