Site icon Kocaeli Bitkileri

Symphytum tuberosum subsp. angustifolium (Şiş tomara)

Symphytum tuberosum subsp. angustifolium

Symphytum tuberosum subsp. angustifolium: 20/05/2021; Kargalı Şelalesi; 283 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

30 ila 40 cm büyüyebilir. İnce sürünücü rizomludur. Gövde basit ya da hafif dallı, ince seyrek tüylüdür. Taban yaprakları uzun saplıdır ve çiçek zamanı kururlar. Gövde yaprakları 3 ila 7 arası, dağınık kılsı tüylü, yaprak ayası eliptik ila mızraksı, üsttekiler sapsızdır. Çiçekler 1 ila 9 arası sayıdadır. Çanak 6 mm uzunluğunda, tabanda neredeyse bölünmüş, loblar şeritsi mızraksı ve tepede küttür. Taç krem renkli, 13 ila 16 mm uzunluğundadır. İplikçikler, tepeciklerin yarısı uzunluğundadır. Meyve 2,5 ila 3,5 mm uzunluğunda ve kabarcıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Dere kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde şiş tomara adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca birlikte büyüyen anlamına gelir. Cinse ait bitkilerin yara ve kemik iyileştirici özelliğine işaret eder. Tür adı Latince yumrulu anlamına gelir. Türün rizomlu olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Symphytum majus, tuberosa radice”dir. Alttür adı ise Latince dar yapraklı anlamına gelir. Alttürün, türden ayırt edici özelliğine işaret eder.

Gıda

Taze yaprakları pişirilerek tüketilebilir. Kökü kahve ikamesi olarak içilir.

Tıp

Yaprak ve kökler yara iyileştirici olarak lapa halinde uygulanır.

Dikkat

Fotoğrafları

Exit mobile version