Symphyotrichum squamatum (Arsız simpatı)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Aster squamatus olarak geçer. 30 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde dik ve basit ya da tabandan dallıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli, sapsız, çıplak, şeritsi mızraksı ve kenarları düzdür. Alt yapraklar 8 cm uzunluğunda ve 8 mm genişliğindedir. Çiçekler beyaz renklidir. İnvolukrum 5 ila 7 mm uzunluğundadır. Filari 18 ila 24 arası, bizsi ila mızraksıdır. Dilsi çiçekleri 21 ila 28 arası, 2 ila 3 sıralıdır. Disk çiçekleri 7 ila 14 arasıdır. Kapçık kahverengidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Amerika’da yayılış gösterir ancak güçlü bir istilacıdır ve dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Eylül ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde arsız simpatı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca birleşik tüyler anlamına gelir. Tüylerin tabanda birleşmesine işaret eder. Tür adı Latince pullu anlamına gelir. Çiçek kurulu sapının pulsu olmalarına işaret eder. Özgün tanımda bu “pedunculis squamatis floris” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Hayvanlarda ishal tedavisinde kullanılmıştır.

Fotoğrafları