Symphyotrichum laeve (Simpatı)

Tanımı

20 ila 70 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı, dikdörtgensi yumurtamsı ila ters yumurtamsı; 3 ila 20 cm uzunluğunda ve 1 ila 2,5 cm genişliğindedir. Genellikle tüysüz, kenarları düz, küt ya da keskin dişlidir. Çiçek başları küme halindedir. 13 ila 23 arası dilsi çiçeği soluk ila koyu mavi ya da mor renklidir. Disk çiçekleri 19 ila 33 arası sayıda, başlangıçta sarı, zamanla morumsu kırmızı renklidir. Çiçek başı 1,3 ila 2,5 cm çapındadır. Kapçıkların ucunda kılsı çıkıntılar bulunur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Amerika’da yayılış gösterir ancak dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. Gebze, İzmit ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir. Eylül ve kasım ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde simpatı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca birleşik tüyler anlamına gelir. Tüylerin tabanda birleşmesine işaret eder. Tür adı Latince pürüzsüz anlamına gelir. Özgün tanımda yer alan “foliis lanceolatis sessilibus laevibus subserratis” ifadesi uyarınca yaprakların pürüzsüz olmasına işaret eder.

Tıp

Kökü diş ağrısını gidermek ya da dişin kolay çıkması için çiğnenir. Ateşi düşürmek ve kadınların doğum sonra organlarının normal işlevine dönmesini sağlamak için çay olarak tüketilir.

Fotoğrafları