İçeriğe geç

Suaeda maritima (Yatık cirim)

Yatık cirim


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Cirimotu › Yatık cirim

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya kıtalarında yayılış göstermektedir. Kuzey Amerika’da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

30 cm büyüyebilen, çıplak, dik, tabandan dallı ve tek yıllık bir bitkidir. Yapraklar basit, almaşlı dizilişli, gövde boyunca her boğumda tek yapraklı, şeritsi mızraksı ve tepede sivridir. Çiçek örtüsü yuvarlak ve üst bölümde yumrucukludur. Çiçekler küçük ve 1 ila 2 mm çapındadır. Bunlar 1 ila 3 arası sayıda üst yaprakların koltuklarında belirir. Beş çanak yaprak vardır ancak taç yaprak görülmez. Tohumlar siyah renklidir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Deniz kenarında ya da deniz kenarına yakın tuzcul bataklıklarda görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yatık cirim.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-10 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Arapça “siyah tuz” anlamına gelir. Cinsin habitat tercihine işaret eder. Ayrıca tuzdan arındırılarak kurutulmuş yapraklar siyah rengini alır. Bitkinin Türkçe adı olan “cirimotu” Türkçe kökenli gibidir. Türkçede cirim kelimesi kayış anlamına gelir ancak bitki ile ilgisine dair bir bulguya rastlamadık. Tür adı Latince “denize yakın” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae maritimis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yaprakları ve tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir ve tuzlu tadı nedeniyle diğer yemeklerde kullanılabilir. Genç sürgünler sirke ile salamura edilerek çeşni olarak kullanılır.

Biliyor musunuz?

Çamur tutan yapısı nedeniyle bataklık oluşmasını sağlar. Yapraklar büyük oranda tuz emer ve en sonunda kırmızıya döner. Tuzdan arındırılmış yaprakları ise siyaha döner. Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Florula belgica, opera majoris prodromus, auctore 22. 1827. (L.) Dumort.

Bir Yorum Yazın