İçeriğe geç

Suaeda maritima (Yatık cirim)

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Cirimotu › Yatık cirim

Yenilebilir bitki.

30 cm büyüyebilen, çıplak, dik, tabandan dallı ve tek yıllık bir bitkidir. Yapraklar basit, almaşlı dizilişli, gövde boyunca her boğumda tek yapraklı, şeritsi mızraksı ve tepede sivridir. Çiçek örtüsü yuvarlak ve üst bölümde yumrucukludur. Çiçekler küçük ve 1 ila 2 mm çapındadır. Bunlar 1 ila 3 arası sayıda üst yaprakların koltuklarında belirir. Beş çanak yaprak vardır ancak taç yaprak görülmez. Tohumlar siyah renklidir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya kıtalarında yayılış göstermektedir. Kuzey Amerika’da doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Deniz kenarında ya da deniz kenarına yakın tuzcul bataklıklarda görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yatık cirim adı ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 10 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları ve tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir ve tuzlu tadı nedeniyle diğer yemeklerde kullanılabilir. Genç sürgünler sirke ile salamura edilerek çeşni olarak kullanılır.

Çamur tutan yapısı nedeniyle bataklık oluşmasını sağlar. Yapraklar büyük oranda tuz emer ve en sonunda kırmızıya döner. Tuzdan arındırılmış yaprakları ise siyaha döner. Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Suaeda maritima (Yatık cirim) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/suaeda-maritima/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın