Styphnolobium japonicum (Sofora)

derleyen:

Tanımı

20 metre büyüyebilir. Kabuk gri kahverengi ve boyuna şeritlidir. Yapraklar 15 ila 25 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli, teleksi ve 9 ila 21 arası sayıda yaprakçık halindedir. Çiçekler salkım halindedir. Çiçek kurulu 30 cm uzunluğundadır. Çiçekler erseliktir. Çanak çan biçimlidir. Çiçekler beyaz ya da kremsi sarı renklidir. Meyve yeşil renklidir. Tohumlar 1 ila 6 arası sayıda, sarı yeşil renkli ve ovaldir; bunlar kasım ayında olgunlaşır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Çin’de yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sofora adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ekşi bakla anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin tadına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan soforaSophora (Acımeyan) cinsinden muharref gibi gözükmekte. Bu cins önceden Sophora cinsi altında listelenirdi. Tür adı Latince Japonya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder ancak tür Çin endemiğidir.

Gıda

Genç yaprak ve çiçekleri pişirilerek tüketilebilir. Yaprak ve çiçeklerinden çay elde edilir.

Tıp

İdrar söktürücü, yumuşatıcı, ateş düşürücü ve toniktir. Çiçekler ve tomurcuklar antibakteriyel, kandaki kolesterol seviyesini düşürücü, iltihap giderici, spazm çözücü, hemostatik ve hipotansiftir. Tohumlar kusturucu ve hemostatiktir. Baş dönmesi, kırmızı gözler, baş ağrısı ve hipertansiyon tedavisinde kullanılır. Yapraklar müshil etkilidir.

Dikkat

Bilgi

Tohumlarından nişasta elde edilir. Tohum ve çiçeklerinden sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Mehmet Tosunoğlu avatarı
    Mehmet Tosunoğlu

    Sofora’nın olgun meyveleri çekirdeksiz üzüm kurusundan ayrılamayacak kadar benzerdir.Yenmediğine öyle üzülürdük ki!

    1. Burada bayağı yaygın. En kısa sürede tadına bakacağım 🙂

Görüşünüzü Yazın