İçeriğe geç

Sternbergia lutea (Kara nergis)

Karanergis


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Tıbbi bitki, Zehirli bitki, Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Karanergis › Kara nergis

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havasından orta Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Soğanı 2 ila 4 cm çapındadır. Yapraklar 4 ila 6 arası sayıda, oldukça darca mızraksı, tepeye doğru kademeli olarak sivrilir. Bırahte 3 ila 6 cm uzunluğunda, zaman zaman tepede iki parçalıdır. Çiçekler koyu sarı renkli ve sapsızdır. Çiçek örtüsü tüpü 5 ila 20 mm uzunluğunda, bölümler ters mızraksı ila ters yumurtamsı, 3 ila 5,5 cm uzunluğunda ve 1 ila 2,1 cm genişliğindedir. İplikçik 1,5 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Popüler bir süs bitkisidir. Eylül, ekim ve kasım aylarında çiçek açar.

Gözlem

Ekilmiş arazilerinin yakınlarında görülür. Bununla birlikte popüler bir süs bitkisidir ve toplu konut alanlarındaki bahçelerde sıklıkla görülmektedir. İl genelinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Karanergis, Göç göç çiçeği, Sarı çiğdem, Kurbağa çiçeği. “Göç göç” ifadesi, bitkinin çiçeklenme dönemi ile ilgilidir. Bitkinin çiçek açması havaların soğumaya başladığına işaret eder ve bu yayladakilere “göç” etmeleri gerektiğini söyler.

Çiçek zamanı

Eylül-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Kaspar Maria von Sternberg’a” anlamına gelir. 6 Ocak 1761 – 20 Aralık 1838 yılları arasında yaşamış Çekyalı bitki bilimci, bitki fosilleri ile ilgili öncü çalışmalara imza atmıştır ve bu nedenle Paleobotani’nin babası kabul edilir. Tür adı Latince “sarı” anlamına gelir. Çiçeklerinin koyu sarı rengine işaret eder. Gelgelelim Sternbergia cinsi içinde çiçeklerin sarı olması alışılmadık bir durum değildir. Bitki ilk olarak sarı çiçeklerin nadir görüldüğü Amaryllis cinsine bağlıydı.

Geleneksel tıp

Yapraklar deri kızartıcı ve toniktir. Bitki harici olarak romatizma tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Systema Vegetabilium, editio decima sexta 2: 57. 1825. (L.) Ker Gawl. ex Spreng.

Bir Yorum Yazın