İçeriğe geç

Sternbergia colchiciflora (Tavuk çiçeği)

Tavukçiçeği


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Karanergis › Tavukçiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havası ile Macaristan’dan İran’a kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Soğanı 0,5 ila 1,5  cm çapındadır. Yapraklar 3 ila 6 arası sayıda, şeritsi, düzdür ve çiçeklerden sonra görülürler. Sıkapa hayli küçük olup, sadece 1,5 cm uzunluğundadır ve bir bölümü çiçeklenme toprak altındadır. Bırahte 2 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçekler sapsız ve sarı renklidir. Çiçek örtüsü tüpü 1,8 ila 2,7 cm uzunluğundadır ve bölümleri darca ters mızraksıdır. İplikçik 4 ila 8 mm uzunluğundadır. Eylül, ekim ve kasım aylarında çiçek açar.

Gözlem

Taşlık bölgeler ve çalılıklarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Türün görüldüğü bölgede yoğun olarak tarım ve piknik faaliyetleri gerçekleşmektedir.

Yaygın adları

Tavukçiçeği.

Çiçek zamanı

Eylül-Kasım ayları.

Yükseklik

200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Kaspar Maria von Sternberg’a” anlamına gelir. 6 Ocak 1761 – 20 Aralık 1838 yılları arasında yaşamış Çekyalı bitki bilimci, bitki fosilleri ile ilgili öncü çalışmalara imza atmıştır ve bu nedenle Paleobotani’nin babası kabul edilir. Tür adı Latince “Colchicum çiçekli” anlamına gelir. Çiçeklerinin Colchicum (acıçiğdem) türlerine, renk bakımından değil ancak biçim bakımından benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Descriptiones et Icones Plantarum Rariorum Hungariae 2: 172, t. 159. 1804. Waldst. & Kit.

Bir Yorum Yazın